Niwelator laserowy- do czego może Ci się on przydać?

Niwelator laserowy- do czego może Ci się on przydać

Kupno naprawdę dobrego oraz wytrzymałego niwelatora laserowego to duża inwestycja. Kłopot z wyborem właściwego urządzenia wynika stąd, że podczas ostatnich dwudziestu lat pojawiło się nie tylko dużo nowych modeli, ale też nowych klas niwelatorów. Pojawiły się też nowe nazwy. Zacznijmy od podstaw.

Czym są  niwelatory laserowe i jak ich używać?

Zgodnie z podstawową definicją niwelator to urządzenie ustawiane na trójnogu, które służy do pomiaru różnicy wysokości pomiędzy punktami w terenie. Dziś jednak taka definicja jest po prostu przestarzała i budzi wiele wątpliwości. Już sam montaż na trójnogu jest bardzo niefunkcjonalny. Natomiast sam pomiar różnicy wysokości jest niezwykle podstawową funkcją, która dla wielu osób będzie niewystarczająca. Współczesne niwelatory laserowe są zazwyczaj wykorzystywane nie tylko przy pracach geodezyjnych, ale również remontowych we wnętrzach. Zakres ich możliwości staje się coraz szerszy. 

Gdy chodzi o niwelatory laserowe, to najczęściej nie widać w nich niczego, bo dzisiaj wiele modeli jest wyposażonych w systemy detekcji wiązki. Oznacza to, że wyłącznie z panelu odczytuje się współrzędne punktów. Natomiast w standardowych niwelatorach optycznych, które obecnie są używane coraz rzadziej, widać tylko łatę, z której można odczytać wartość wskazaną przez celownik niwelatora. Podobny system jest obecny w podstawowych niwelatorach laserowych. Z tą różnicą, że zamiast klasycznego celownika, wynik jest pokazywany przez plamkę lasera. 

W instrukcji od tego urządzenia zazwyczaj jest napisane, że trzeba ustawić stabilnie łatę oraz niwelator, aby zrobić bezpośredni pomiar. W praktyce niestety, w szczególności przy bardziej skomplikowanych niwelatorach, trzeba wprowadzić wartości początkowe oraz ustalić plan pomiarów. Żeby zrozumieć, w jaki sposób działa dany model, należy po prostu dokładnie przeczytać jego instrukcję. 

Najważniejsze cechy niwelatorów laserowych

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze niwelatora laserowego jest jego dokładność. Może to być mniej więcej od milimetra do kilkudziesięciu milimetrów. Jednak, żeby ją dokładnie określić, wymagany jest również zasięg, przy którym taka dokładność zostanie osiągnięta. Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest zasięg. Może od wynosić od kilku metrów do ponad dwóch kilometrów. Przy wyborze niwelatora laserowego należy jeszcze zwrócić uwagę na takie czynniki jak: zasilanie, sposób mocowania i stabilizacji, dodatkowe akcesoria i integracje. Wśród tej ostatniej kategorii mogą to być na przykład: łaty, czujniki prowadzące, detektory.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Porady

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *